разом до успіху

Заняття з елементами тренінгу "Особистісний розвиток" 9-11 класи

21.01.2016 12:15

ОСОБИСТІСНИЙ РОЗВИТОК

9-11 класи

Мета: Розширити уявлення учасників про власний особистісний розвиток, самовдосконалення.

ХІД ЗАНЯТТЯ

1.  Вправа «Привітання» (6 хв.)

Мета: активізувати учасників, налаштувати їх на подальшу роботу.

Методика проведення: Учасники об’єднуються у дві групи з рівною кількістю осіб, утворюють два кола (зовнішнє і внутрішнє) і повертаються обличчям до свого партнера з іншого кола, утворивши пари. Ведучий дає вказівки: називає цифру «1» – треба двічі плеснути по долонях один одного; «2» – привітатися «слониками»; «3» - імітувати поцілунок на відстані. Цифри називаються у швидкому темпі. При цьому зовнішнє коло швидко рухається за часовою стрілкою, міняючи партнера. Рух по колу завершується, коли кожен опиняється навпроти свого першого партнера.

Далі вони вітаються один з одним ще раз у бажаний спосіб.

2.     Повідомлення теми і мети заняття.

3.     Вправа «Особистість» (17 хв.)

Мета: розглянути структуру і риси особистості.

Матеріали: фліп-чарт, стікери зеленого і червоного кольорів, маркери, плакат «Структура особистості», роздатковий матеріал.

Методика проведення: Ведучий об’єднує учасників у групи по 4-5 осіб і дає завдання: протягом 10 хвилин на стікерах зеленого кольору написати риси особистості, які вони вважають позитивними (не менше 7), а на стікерах червоного кольору — ті, які вважають негативними (не менше 7).

ДО УВАГИ ВЕДУЧОГО

Ведучий наводить приклади рис особистості і наголошує, що на одному стікері необхідно вказувати лише одну рису.

Далі учасники презентують результати своєї роботи таким чином: 2 представника від груп по черзі озвучують і демонструють мімікою / жестами / ходою / поставою спочатку негативні риси особистості, а потім позитивні і прикріплюють стікери до фліп-чарту.

ДО УВАГИ ВЕДУЧОГО

Для уникнення повторів варто наголосити, щоб учасники уважно слухали один одного і називали ті риси, які ще не озвучувалися. Ведучий наголошує, що стікери можна прикріплювати у будь-якій частині фліп-чарту, не групуючи їх за кольором.

Питання для обговорення:

• Чи мали труднощі з визначенням, позитивна риса чи негативна?

• Чи можна сказати про людину, що вона лише «хороша» або «погана»?

ДО УВАГИ ВЕДУЧОГО

Ведучий підсумовує: Зверніть увагу на наш фліп-чарт, де змішалися стікери зеленого і червоного кольорів. Так і кожній людині притаманні як позитивні, так і негативні риси, що можуть впливати на її вчинки, але ніколи не можуть характеризувати особистість, як «чорну» або «білу». Тому необхідно усвідомлювати власні переваги і недоліки, намагаючись розвивати сильні сторони, а також з розумінням ставитися до інших людей, яким, у свою чергу, тажож притаманні різні риси.

4.     Вправа на активізацію рухової активності«Борщ» (5 хв.)

Мета: забезпечити короткий відпочинок під час заняття.

Матеріали: картки з назвами овочів.

Методика проведення: Ведучий всім учасникам, які сидять у колі на стільцях, роздає картки з назвами овочів, з яких зазвичай готують борщ (картопля, капуста, морква, квасоля, буряк). Ведучий не має стільця. Потім він промовляє: «Ми варимо борщ і кладемо туди (називає овоч/овочі)». Ті «овочі», яких назвали, швидко міняються місцями, а ведучий у цей час намагається сісти на звільнене місце. Той, хто не встиг зайняти вільний стілець, продовжує гру у ролі ведучого. Коли ведучий промовляє: «Борщ», усі учасники міняються місцями.

5.     Вправа «Бінго» (15 хв.)

Мета: визначити, наскільки учасники задоволені рівнем своїх досягнень у різних життєвих сферах.

Матеріали: плакат із зображенням обрисів фігури людини, аркуші паперу формату А4 відповідно до кількості учасників, кольорові олівці кожному.

Методика проведення: Ведучий демонструє учасникам і коментує зміст плакату із зображенням обрисів фігури людини, де на правій руці написане слово «здоров’я», на лівій – «фінансове благополуччя», на правій нозі – «дозвілля», на лівій – «стосунки з близькими та друзями», на голові – «життєві знання та уміння». Далі кожен отримує аркуш паперу формату А4 і під керівництвом ведучого, який дає вказівки, складає аркуш паперу по вертикалі навпіл і пальцями «вирізає» фігурку, подібну до тієї, що зображена на плакаті. По завершенню виконання цього завдання учасники обирають по кольоровому олівцю. Далі пишуть на частинах власноруч виготовленої фігурки такі ж слова, як і на плакаті, і розмальовують їх кольоровими олівцями згідно з власними міркуваннями про те, наскільки особа задоволена своїм здоров’ям, фінансовим благополуччям, дозвіллям, стосунками з близькими і друзями, життєвими знаннями та уміннями. По завершенню індивідуальної роботи ведучий пропонує учасникам підходити один до одного і порівнювати свої малюнки, щоб знайти того / тих, чия фігурка має подібне розфарбування. Результативиконання вправи обговорюються у загальному колі.

ДО УВАГИ ВЕДУЧОГО

Ведучий наголошує, що кожен сам визначає, замалювати, наприклад, усю ліву ногу, якщо повністю задоволений стосунками з близькими і друзями, чи лише якусь маленьку частинку, якщо відчуває труднощі у цій сфері. Вправа може виявиться досить складною для самостійного виконання, тому ведучому варто підходити до учасників, щоб переконатися, що вони зрозуміли завдання, та за потреби давати додаткові пояснення.

Питання для обговорення:

• Про що можете сказати, що повністю задоволені станом справ?

• Яка із зазначених життєвих сфер виглядає більш вразливою?

• Які висновки зробили, дивлячись на зафарбовану фігурку?

• Які дії могли б призвести до покращання ситуації?

• Над чим плануєте працювати найближчим часом?

ДО УВАГИ ВЕДУЧОГО

Ведучий підсумовує: складно досягнути такого стану, коли здобутки в усіх життєвих сферах гармонійно збалансовані, тому ми часто опиняємося у непростій ситуації вибору, що саме є пріоритетним.

6.     Підсумок заняття

 

Назад

Пошук

© 2015 Усі права захищені.